Umowa najmu mieszkania / lokalu usługowego (wzór)

10

STYCZEŃ

Umowa najmu mieszkania / lokalu usługowego (wzór)

10

STYCZEŃ

Jaki wzór wykorzystać do umowy najmu mieszkania?

Umowa najmu mieszkania jest fundamentem dla relacji między wynajmującym a najemcą. Nieprawidłowe jej sformułowanie lub pominięcie istotnych kwestii może prowadzić do nieporozumień, sporów prawnych, a nawet strat finansowych osób ją zawierających. Dobrze skonstruowana tworzy jasne ramy prawne i organizacyjne, zapewniając bezpieczeństwo i klarowność w relacjach najemca-wynajmujący.

Wzór umowy najmu mieszkania

 

 

Umowa najmu lokalu mieszkalnego*

 

zawarta w dniu ………… 20…. r. w …………………………………. pomiędzy: ……………………………………,

zamieszkałym w ………………………………….., ul. …………………..…., zwanymi dalej „Wynajmującym”

a

………………………………………………………………………………………………………………….…………… zwanym dalej „Najemcą”

 

 § 1
  1. Wynajmujący oświadcza, że przysługują mu prawa do lokalu mieszkalnego, położonego na …………………. piętrze/parterze (należy wybrać właściwą informację) w budynku znajdującym się w ……………………………. przy ul. …………………………… nr ………….. (zwany dalej: „Lokalem”). Lokal składa się z ……….pokoi, kuchni, łazienki oraz …………………………………., o łącznej powierzchni …………………… m2. Do lokalu przynależy piwnica nr ……, która również jest objęta niniejszą umową (łącznie zwane dalej: „przedmiotem najmu”).
  2. Wynajmujący wynajmuje i oddaje w użytkowanie Najemcy cały wymieniony w § 1 lokal wraz z urządzeniami (meble, sprzęt RTV, sprzęt gospodarstwa domowego) oraz piwnicę. 
  3.  Z wydania Najemcy przedmiotu najmu Strony sporządzą protokół, ze wskazaniem stanu technicznego Lokalu wraz z jego wyposażeniem oraz piwnicy. Podobny protokół zostanie sporządzony w przypadku zwrotu przedmiotu najmu przez Najemcę. 
  4. Obejmując przedmiot najmu Najemca nie wnosi zastrzeżeń do jego stanu technicznego.

 

 § 2
  1. Najemca będzie wykorzystywał przedmiot najmu wyłącznie na własne cele mieszkaniowe i użytkowe. 
  2. Najemcy nie wolno oddawać przedmiotu najmu w podnajem ani bezpłatne używanie osobom trzecim, chyba że wynajmujący wyrazi na to pisemną zgodę.
  3. Wszelkie adaptacje i ulepszenia przedmiotu wynajmu wymagają pisemnej zgody Wynajmującego. 
  4. Najemca zobowiązuje się do utrzymania Lokalu we właściwym stanie sanitarnym oraz technicznym. Wszystkie nakłady, które zostaną przez Najemcę dokonane w przedmiocie najmu stają się nieodpłatnie własnością Wynajmującego z chwilą ich dokonania. 
  5. Najemca jest zobowiązany do zwrotu przedmiotu najmu, opróżnionego z wszelkich ruchomości należących do Najemcy, po rozwiązaniu umowy, w stanie niepogorszonym, ponad zmiany wynikające ze zwykłego, zgodnego z umową jego używania. W szczególności zmianami wynikającymi ze zwykłego używania lokalu nie są uszkodzenia pokrycia ścian, powierzchni tynków i posadzek, stolarki drzwiowej i okiennej, a także zmiany i uszkodzenia instalacji znajdujących się w przedmiocie najmu.
  6. W przypadku braku zwrotu przedmiotu najmu przez Najemcę w terminie zakończenia obowiązywania umowy, Najemca upoważnia niniejszym Wynajmującego do wejścia do Lokalu i piwnicy oraz do przeniesienia wszelkich pozostawionych ruchomości Najemcy, na jego koszt i ryzyko, do miejsca wybranego przez Wynajmującego. Najemca potwierdza, że takie działanie Wynajmującego, jako upoważnionego, nie będzie stanowić naruszenia posiadania Najemcy, ani jego praw rzeczowych lub obligacyjnych.

 

 § 3
  1. Najemca zobowiązuje się do płacenia Wynajmującemu miesięcznego czynszu najmu
    w wysokości ………………… zł (słownie: ………………………………….. złotych).
  2. Oprócz czynszu wskazanego w ust. 1, Najemca będzie uiszczał na rzecz Wynajmującego, opłaty eksploatacyjne za: (należy odpowiednio wskazać)
    • korzystanie z energii elektrycznej i cieplnej, 
    • wodę i odprowadzenie ścieków,
    • wywóz nieczystości,
    • dostęp do Internetu.

Podstawą wyliczenia opłat za wskazane usługi będą faktury wystawiane przez dostawców tych usług.

  1. Czynsz najmu będzie płatny z góry, w terminie do dnia 10-go każdego miesiąca, zaś należności wskazane w ust. 2 – po ustaleniu wysokości należności, w terminie tygodnia od przekazania tych należności Najemcy. 
  2. Czynsz najmu podlegać będzie rocznemu podwyższeniu o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku poprzednim, ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (wskaźnik GUS). Pierwsza waloryzacja możliwa jest od …………. 20…….. r. Zmiana czynszu w sposób przewidziany w niniejszym ustępie nie stanowi zmiany umowy i podlega wyłącznie zakomunikowaniu Najemcy przez Wynajmującego.
  3. Przy zawarciu umowy Najemca wpłacił Wynajmującemu kaucję w wysokości jednomiesięcznego czynszu, tj. …………………..  zł, która zostanie zwrócona po zakończeniu najmu. W przypadku braku zapłaty lub niepełnej zapłaty Wynajmującej czynszu lub innych opłat, o których mowa w § 3 ust. 2 umowy, kaucja w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na ich poczet, a zwrotowi podlegać będzie różnica powstała na skutek dokonanych potrąceń. 
  4. Wszelkie płatności określone w § 3 umowy będą dokonywane na konto Wynajmującego nr ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

 § 4

W razie stwierdzenia, że Najemca zalega z zapłatą należności wskazanych w § 3 za dwa pełne okresy płatności, podnajmuje przedmiot najmu bez pisemnej zgody Wynajmującego, używa przedmiotu najmu w sposób sprzeczny z umową lub jego przeznaczeniem, Wynajmujący może rozwiązać umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia.

 

 § 5
  1. Umowa zostaje zawarta na czas określony, tj. od ………………………….. do …………………………….. 
  2. Każda ze stron może rozwiązać umowę z zachowaniem 2 miesięcznego okresu wypowiedzenia, dokonanego w formie pisemnej, doręczonego listem poleconym lub osobiście za pokwitowaniem odbioru, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

 

 § 6
  1. Wszelkie zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej w postaci aneksu pod rygorem nieważności.
  2. Umowa zastępuje wszelkie wcześniejsze porozumienia i umowy Stron.
  3. Wszelkie spory wynikające z umowy lub z nią związane rozstrzygane będą przez Sąd powszechny właściwy rzeczowo dla Wynajmującego.

 

 § 7
  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
  2. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy na prawach oryginału, po jednym dla Wynajmującego oraz Najemcy.

 

*Może być wykorzystana również dla lokali użytkowych. W takim przypadku należy ją odpowiednio dostosować.

 

Za Wynajmującego Za Najemcę

Znam Prawnika Blog

Spis treści

Mogą Cię zainteresować