Nieważność rozwodu uchwała Sądu Najwyższego 2023 r., sygn. akt III CZP 32/23
Jesli wziąłeś rozwód w ostatnich latach koniecznie zapoznaj się z treścią uchwały Sądu Najwyższego Izby Cywilnej o sygnaturze akt III CZP 32/23. W niniejszym artykule przyjrzymy się zagadnieniu nieważności rozwodów w świetle tego orzeczenia. Przeanalizujemy istotę tego wyroku oraz potencjalne konsekwencje dla osób objętych postępowaniem rozwodowym.
Co wynika z powyższej uchwały?
Jeśli Twoja sprawa o rozwód nie zakończyła się do 3 lipca 2021 r. lub została wszczęta w okresie po 3 lipca 2021 r. do 14 kwietnia 2023 r. i orzekał w niej sąd pierwszej instancji w składzie jednego sędziego oraz dwóch ławników, wówczas zachodzi nieważność postępowania w sprawie orzeczenia rozwodu. Wyjątkiem są sprawy, w których prezes sądu zarządził rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów. Zgodnie bowiem z art. 379 pkt. 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego nieważnośc postępowania zachodzi jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa.
Co dalej?
Nieważność takie postępowania mimo wszystko musi być stwierdzona przez sąd. Oznacza to, że dopóki wyrok rozwodowy nie zostanie uchylony w skutek sprawy o wznowienie postępowania, to wywołuje on skutki prawne. Co istotne wniesienie skargi o wznowienie postępowania jest ograniczone czasowo – strona ma bowiem 3 miesiące, od dnia, w którym dowiedziała się o podstawie wznowienia (stanowi o tym art. 407 § 1 kpc). W analizowanym przypadku, taką podstawą jest właśnie powyżej przywołana uchwała Sądu Najwyższego. Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z art. 400 kpc niedopuszczalna jest skarga o wznowienie od wyroku orzekającego rozwód, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński.